Resultatliste

ELBO´18

 

Åben klasse

Palle Offersen - Carl Nielsen - fra fynsk bondedreng til international komponist - 59 point - Sølvbronze

Finn Strøiman - Mestergravøren Czeslaw Slania - 78 point - Stor Vermeil og ærespræmie

Torben Gregers Rasmussen - Okideer - 53 point - Sølvbronze

Torben Gregers Rasmussen - Island Vulkaner - 54 point - Sølvbronze

Svend-Jørn Dam - Historie omkring 4 konger og 1 dronning - 66 point - Stor Sølv

Verner Nielsen - Følgerne af Europa´s svigt af Tjekkoslovakiet fra 1938-48. En Pentalogi - 85 point - Guld og ærespræmie

Bent Bergsøe Nielsen - Skynd dig kom om føje år!! - 55 point - Sølvbronze

Mogens Maaløe - Danmark - Kolonimagt i tusind år - 57 point - Sølvbronze

Jutta Stryhn - Jul på Ny - 71 point - Vermeil

Charlotte Stryhn - Knuthenborg Safaripark - en guidet tur - 72 point - Vermeil

Nelly Kristensen - Jeg: Et egern - 67 point - Stor Sølv

 

Traditionel

Hans M. Buch - Traditionel landesamling Vesttyskland 1949-1990 - 56 point - Sølvbronze

Hans M. Buch - Traditionel landesamling Man 1958 - 1991 - 54 point - Sølvbronze

Hans M. Buch - Traditionel landesamling Island 1873 - 1997 (125 år) - 61 point - Sølv

Hans M. Buch - Traditionel landesamling Jersey 1941 - 1996 - 54 point - Sølvbronze

Hans M. Buch - Traditionel landesamling FN. New York 1951 - 1980 - 51 point - Sølvbronze

Evald Jensen - Rundetårn afa 273-283 med breve -kort - varianter m.m. - 75 point - Stor Vermeil og ærespræmie

Steffen Madsen - Danmark 1851 - 1933 - 58 point - Sølvbronze

Steffen Madsen - Dansk Vestindien - 45 point - Bronze

Hans M. Buch - Traditionel landesamling Guernsey 1941 - 1993 - 54 point - Sølvbronze

Troels Mathias Mikkelsen - Grækenland 1922-1936. Revolution. Kongedømme. Replublik. Kongedømme - 70 point - Vermeil

Palle Kristensen - Frederik IX - 64 point - Sølv

Robert Schou - Bosnien og Herzegovina 1879-1918 - 71 point - Vermeil og ærespræmie

Andreas Kessler - Dänemark 1920 - 1930 - 74 point - Vermeil

Troels Mathias Mikkelsen - Kreta - 56 point - Sølvbronze

Troels Mathias Mikkelsen - Therisson - 60 point - Sølv

Gunnar Knudsen - III. Rige 1933-45 ( Fra den nye rigsdagsåbning i 1933 til kapitulationen i 1945). - 68 point - Stor Sølv

Torben Gregers Rasmussen - Privatfremstillet "Pakadresse kort" - 78 point - Stor Vermeil

Peter Hørlyck - Danmarks tjenestefrimærker 1871-1924 - 66 point - Stor Sølv

Erik Hansen - Russia - 1909 issue - Kopecks denominations - 80 point - Guld og ærespræmie

 

Posthistorie

Ib Daniel Uldall - Vojens lokal- og posthistorisk samling - 77 point - Stor Vermeil og ærespræmie

Andreas Kessler - Dänemark - Absenderfreistempel - Archivkarten - 69 point - Stor Sølv

Ole Bech - 1 øre våben 1902 - Anvendelse på forsendelser - 76 point - Stor Vermeil

Kim Jensen - Færøerne, Pakkeforsendelser på øerne / til Danmark 1975-1980 - 69 point - Stor Sølv

Niels Buus - Ringes poststempler - 55 point - Sølvbronze

Tema

Tove Damm Bahnsen - Spejderbevæbelsen 100 år. - 45 point - Bronze

 

Postkort

Palle Offersen - Ned af Odense å - fortalt på postkort 1890 - 1930 - 80 point - Guld

N. Peter Jensen - Grønland fra syd til nord - 73 point - Vermeil og ærespræmie

Torben Norup Sørensen - Dansk Flyvning - 84 point - Guld og ærespræmie

 

Helsager

Andreas Kessler - Dänemark - Ganzsachen - 5 øre Wappentype - 82 point - Guld

 

Open Philately

Iva Mouritsen - A Royal Ménage à Trois and its Historical Consequences - 93 point - Guld og ærespræmie